The ratio of amount of A and B is 4 : 3 and the ratio of amount of B and C is 4 : 5 . If the total number of amount A , B and C have rs. 3870, then find the how much amount B have ?
1200
2340
1080
880
960
Option C Ratio of amount of A and B = 4 : 3 ratio of amount of B and C = 4 : 5 By multiplying ‘4’ in ratio of A and B A : B = (4 : 3) 4 = 16 : 12 By multiplying ‘3’ in ratio of B and C B : C = (4 : 5) 3 = 12 : 15 A : B : C = 16 : 12 : 15 let amount of A , B and C have = 16x , 12x and 15x total = 43x 43x = 3870 x = 90 12x = 1080 B have = 1080
Rabin has three types of coins i.e 10 paisa , 20 paisa and 50 paisa and total value of this coins is rs. 78. The number of coins is in the ratio of 6 : 4 : 5. Find the number 10 paisa coins.
180
300
120
140
420
Option C Let the number coins of 10 paisa , 20 paisa and 50 paisa is 6x, 4x and 5x respectively. (10 * 6x) + (20 * 4x) + (50 * 5x) = rs. 78 60x + 80x + 250x = 78 390x = 7800 x = 20 The number 10 paisa coins = 6 * 20 = 120
A sum of amount of rs. 3500 is divided between three friends. The ratio of amount given to P and Q is 2 : 3 and Q and R is 3 : 5. What is difference the amount given to P and R ?
1240
940
480
1050
1280
Option D Let the amount given to P and Q = 2x and 3x Q and R = 3x and 5x total amount = 3500 2x + 3x + 5x = 3500 10x = 3500 x = 350 difference = 5x – 2x = 3x = 3 * 350 = 1050
Rohit gave half of his monthly salary to his parents and one-third of remaining salary to his wife and remaining his salary gave to his son and daughter in the ratio of 13 : 12. If his monthly salary is rs.45000, then find how much amount he gave to his son ?
4500
3450
6300
5200
7800
Option E Rohit gave to his parents = 45000/2 = 22500 remaining salary = 45000 – 22500 = 22500 he gave to his wife = 22500 * 3 = 7500 remaining salary = 22500 – 7500 = 15000 he gave to his son = 15000 * 13/25 = 7800
Two numbers are in the ratio of 4 : 3. When we added 60 in each number the ratio becomes 30 : 23. Find the sum of both initial numbers.
1520
2000
1470
3800
2540
Option C Let two numbers is 4x and 3x When we added 60 4x + 60 / 3x + 60 = 30/23 92x + 1380 = 90x + 1800 2x = 420 x = 210 total sum = 4x + 3x = 7x = 7 * 210 = 1470
The ratio of income of Rahul and Raju in the ratio of 6 : 5 and they saved rs. 1500 each, Their expenditure ratio 9 : 7 , then find what is the sum of their incomes ?
14000
18000
35000
20000
11000
Option E Let income of Rahul and Raju = 6x and 5x they saved = 1500 each 6x – 1500 / 5x – 1500 = 9/7 42x – 10500 = 45x – 13500 3x = 3000 x = 1000 sum = 6x + 5x = 11 * 1000 = 11000
There are total of 300 employees in a company. The ratio of male employees to female employees are 8 : 7. How many female employees have to be recruited so that the ratio becomes male and female is equal ?
40
80
25
62
20
Option E Number of male = 300 * 8/15 = 160 number of female = 300 * 7/15 = 140 let ‘x’ number of female we added 160 = 140 + x x = 20
If the numerator is increased by 20 % and the denominator is decreased by 20% so that fraction becomes 2 : 3. What is the original fraction ?
2/5
5/9
4/9
2/3
4/11
Option C Let the numerator and denominator be x and y respectively (x * 120/100) / (y * 80/100) = 2/3 (6x/5) /(4y/5) = 2/3 6x / 4y = 2/3 18x = 8y x/y = 8 /18 = 4/9
Total number of workers worked in a company is 50 and the ratio of male workers to female workers is 3 : 2. The ratio of amount of wages received by a male and a female worker is 7 : 6. If the wages received by each female workers is rs.120, then how much total wages received by all male workers ?
3800
3200
4500
4200
6500
Option D Total workers = 50 male workers = 50 * 3/5 = 30 female workers = 50 * 2/5 = 20 wages received by a female workers = 120 wages received by a male workers = 120/6 *7 = 140 total wages received by all male workers = 140 * 30 = 4200
Three friends A , B and C got a total prize money is rs.2149. If B got 15% more A and C got 20% less than B, then find the how much amount of money C get ?
520
644
440
634
460
Option B Total prize money = 2149 let A got = 100x B got = 100x * 115/100 = 115x C got = 115x * 80/100 = 92x total = 100x + 115x + 92x = 307x amount of money C got = 2149/307x * 92x = 644
51881 256560for but one more great informative post, Im a loyal reader to this weblog and I cant stress enough how much valuable info Ive learned from reading your content material. I truly appreciate all the hard work you put into this fantastic weblog. 596866
Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and
i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you protect against it,
any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving
me crazy so any help is very much appreciated.
I was recommended this web site by way of my cousin. I’m now not sure whether or
not this publish is written by way of him as nobody else
realize such unique approximately my difficulty. You are wonderful!
Thank you!
51881 256560for but one more great informative post, Im a loyal reader to this weblog and I cant stress enough how much valuable info Ive learned from reading your content material. I truly appreciate all the hard work you put into this fantastic weblog. 596866
Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and
i was just wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you protect against it,
any plugin or anything you can suggest? I get so much lately it’s driving
me crazy so any help is very much appreciated.
I was recommended this web site by way of my cousin. I’m now not sure whether or
not this publish is written by way of him as nobody else
realize such unique approximately my difficulty. You are wonderful!
Thank you!
I visited several web pages except the audio quality for audio songs present at this web page is genuinely marvelous.